ליבוביץ, שער ושות', משרד עורכי דין
אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים, מיסוי מקרקעין, מקרקעין
 פרופיל המשרד |  תחומי עיסוק |  צוות המשרד |  מאמרים |  טיפים |  פרסומים וקטעי עיתונות |  קישורים |  יצירת קשר
מאמרים נבחרים
בעלי נחלות שימו לב לחבות ב"מס היסף" בעת מכירת הנחלה
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ ועו"ד ורו"ח שניר שער
חשיפה למע"מ במכירת נחלה
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
טיפים נבחרים
מוכרים נחלה - היזהרו מפיצול בתמורה!!!
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
מוכרים נחלה - היזהרו משיפוץ בית המגורים בעת המכירה!!!
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
מאמרים בניה עצמית בהרחבות קהילתיות במושבים וקיבוצים
בניה עצמית בהרחבות קהילתיות במושבים וקיבוצים
מאת:  עו"ד אביגדור ליבוביץ *

פרויקטים של הרחבות קהילתיות במושבים וקיבוצים נועדו על מנת לחזק את האוכלוסייה המזדקנת ובכדי להביא רוח חדשה להתיישבות העובדת המשנה את פניה.  

מועצת מקרקעי ישראל קובעת את הכללים בכל הקשור להקצאת מגרשים בהרחבות קהילתיות, כאשר במהלך השנים הוחלפו ההחלטות, במטרה לנסות ולהתאים אותן למציאות ולבעיות שהועלו על ידי האגודות, היזמים והמשתכנים.

ההחלטה הקובעת את הכללים כיום הינה החלטה 1180, אשר הקבלה בחודש מאי 2009, במטרה לשנות את המציאות שנהגה עד אז, בייחוד בכל הקשור לגביית "כספים אסורים" ושיווק המגרשים על ידי האגודות, במטרה לאסור "הפקת רווחים" על חשבון קרקעות המדינה.

אחת הסוגיות העיקריות עימה מבקשת החלטה 1180 להתמודד, היא שיווק המגרשים בהרחבות ל"בניה עצמית ו"בניה מרוכזת", בחלוקה שווה של 50% בניה מרוכזת ו- 50% בניה עצמית, בכל שלב של הפרויקט.

לאחר טיפול בעשרות רבות של משתכנים במושבים וקיבוצים מצפון לדרום, מצאנו, כי קיימת בעיה השזורה כחוט השני בהרחבות רבות והיא, אי קיום הוראות החלטה 1180 בכל הקשור לשיווק המגרשים לבניה עצמית ובניה מרוכזת, בחלוקה שווה בכל שלב של ההרחבה.

עוד מצאנו, כי משתכנים רבים לא מקבלים ייעוץ משפטי בטרם ההתקשרות בהסכמים עם היזם והאגודה וכלל אינם יודעים מה טמון בחובה של החלטה 1180 וכתוצאה מכך, נפגעות זכויותיהם של המשתכנים והם נאלצים להיות כלי משחק בידי מבצעי ההרחבות.

על מנת להבין במה דברים אמורים, נסביר, כי בהתאם להחלטה 1180, המשתכנים זכאים לבחור בין מגרש ל"בניה עצמית" לבין מגרש ל"בניה מרוכזת" בכל שלב של ההרחבה והיזם מחויב לשווק את המגרשים בכל שלב של ההרחבה בחלוקה של 50% - 50%.
    
יוסבר, כי מגרש ל"בניה עצמית" הינו מגרש המוקצה על ידי מינהל מקרקעי ישראל כנגד תשלום דמי היוון, עליו בונה המשתכן את ביתו באופן עצמאי ומשלם דמי פיתוח תשתיות ציבוריות בלבד וחותם על הסכם לביצוע תשתיות ציבוריות מול היזם וכן על הסכם מול האגודה בלבד!    
מגרש ל"בנייה מרוכזת" הינו מגרש המוקצה על ידי מינהל מקרקעי ישראל כנגד תשלום דמי היוון, עליו יבנה המשתכן בית מתוך שישה דגמים שאושרו מראש על ידי המינהל, כאשר הבית נבנה באמצעות יזם שנבחר על ידי האגודה, בגינו משלם המשתכן דמי פיתוח תשתיות ציבוריות ואת התמורה בגין בניית בית המגורים בלבד.

משתכנים רבים טוענים, כי כאשר הם ביקשו לבחור מגרש לבניה עצמית, נאמר להם כי ניתן לקבל מגרשים לבניה מרוכזת בלבד ולא ניתן ו/או אין בנמצא מגרשים לבניה עצמית. חשוב לציין בעניין זה, כי ברירת המחדל היא ביצוע בניה עצמית בהרחבות, שכן על מנת לבצע בניה מרוכזת, נדרש היזם לקבל אישור מוקדם מהמינהל לדגמים ולעלויות אותן ניתן לגבות בגין הדגמים, בהתאם לאמור לעיל.

לפיכך, אנו ממליצים למשתכנים לבחון את הזכויות שלהם בהתאם להוראות החלטה 1180, בטרם ההתקשרות עם האגודה והיזם, וכן לבחון את אישור המינהל לשיווק המגרשים, גובה כספי הפיתוח שאושרו על ידי המינהל, כספי הסבסוד שאושרו על ידי משרד השיכון ובהתאם לכך, לעמוד על הזכות לקבל מגרשים לבניה עצמית.

* הכותב מתמחה בייצוג משתכנים בהרחבות במושבים וקיבוצים www.lieblaw.co.il
8.1.2012

יצירת קשר
שם :*
מייל:*
טלפון:
פרטים:*
הצטרפות לרשימת התפוצה של המשרד
שם :*
מייל:*
* הנני מסכים/ה לקבל לכתובת המייל הנזכרת למעלה עדכונים ומידע בנושאים הקשורים לתחומי עיסוקו של המשרד.
 פרופיל המשרד |  תחומי עיסוק |  צוות המשרד |  מאמרים |  טיפים |  פרסומים וקטעי עיתונות |  קישורים |  יצירת קשר
ליבוביץ, שער ושות' - משרד עורכי דין
סניף ראשי - מגדל V Tower , בני ברק - רחוב בר-כוכבא 23, מגדל V Tower, קומה 10, בני ברק, טל. 03-5751531, פקס. 03-5751530
סניף צפון - רחוב ארלוזורוב 25, בית עמציון, קומה 4, עפולה
. email: avigdor@lieblaw.co.il
...
powered by law-info - עורכי דין מידע משפטי