ליבוביץ, שער ושות', משרד עורכי דין
אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים, מיסוי מקרקעין, מקרקעין
 פרופיל המשרד |  תחומי עיסוק |  צוות המשרד |  מאמרים |  טיפים |  פרסומים וקטעי עיתונות |  קישורים |  יצירת קשר
מאמרים נבחרים
שלוש יחידות בשלושה מבנים 16.12.15 *
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
המינהל גורם נזקים לבעלי הנחלות כתוצאה מאי יישום החלטה 1155 אשר אושרה בבג"ץ
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
טיפים נבחרים
מוכרים נחלה - היזהרו משיפוץ בית המגורים בעת המכירה!!!
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
האם יש לשלם היטל השבחה בגין שימוש חורג?
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
מאמרים החתן הסחטן
החתן הסחטן
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ

בהמשך לסיפורים מהחיים על "משפחה ונחלה" אביא בפניכם את המקרה של נעה, אישה צעירה שגדלה במושב ולאחר שבגרה והתחתנה היא הגשימה חלום ילדות, לשוב ולהתגורר בנחלה של הוריה במושב באזור העמקים, חלום שהפך בסוף לסיוט.

נעה התחתנה עם יאיר ושכרה עימו דירה קטנה בתל אביב שעלתה 7,000 ₪ לכל חודש. נעה ויאיר אהבו והרגישו שהדירה הקטנה "והיקרה" היא טירת האוהבים שלהם ולא נדרש להם דבר מעבר לכך.

לאחר חמש שנים של מגורים בעיר הגדולה שעלו להם ממון רב שלא היה מצוי בכיסם ולאחר שנולדו להם שני ילדים הם הרגישו שהדירה קטנה והחיים בעיר יקרים עבורם. נעה סיפרה ליאיר במשך השנים על חלומה לשוב ולהתגורר במושב שבו היא גדלה ולגדל את ילדיה בסביבה כפרית. החלום של נעה קסם ליאיר והשניים החליטו לערוך שיחה עם הוריה של נעה ולהביע את רצונם לבנות בית בנחלה. ההורים של נועה שהיו בגיל מתבגר שמחו על כך שהנכדים יתגוררו בסמוך אליהם ובירכו את נעה ויאיר על ההחלטה להתגורר בנחלה.

שנה חלפה והבית של נעה ויאיר עמד על תילו. הם השקיעו את כל ממונם בבניית הבית בנחלה ואף קיבלו הלוואה של מאות אלפי שקלים מבנק ששיעבד את הנחלה כבטוחה להלוואה, על מנת שיוכלו לבנות בית יפה עבור משפחתם. היחסים בין ההורים לבין נעה ויאיר התנהלו בהרמוניה, המשפחה היתה מלוכדת, אוהבת והקנתה ביטחון ואושר לכולם.

לאחר שנולד לנעה ויאיר הילד השלישי, החלו קשיים בנישואין של השניים. נערכו ניסיונות לגשר ביניהם וימים קשים עברו על ההורים שחוו כל רגע במשבר שהתנהל סמוך אליהם בנחלה.

למרבה הצער, לאחר שנה של ניסיונות הגישה נעה תביעה לגירושין ודרשה כי יאיר יעזוב את הבית שבנוי בנחלה של הוריה. יאיר קיבל את כתב התביעה ורתח מזעם על כך שמבקשים לזרוק אותו מביתו ופעל בהליכים נגדיים במלוא העוז והודיע, כי הוא לא מתכוון לעזוב את הבית עד אשר ישולם לו מלוא שווי השוק של הבית שעומד על סך של שני מיליון שקלים.

מרגע זה התדרדרו היחסים בין ההורים ונועה מצד אחד ויאיר מהצד השני עד אשר נעה עזבה את הבית ועברה עם הילדים לגור בבית של הוריה ויאיר שסירב בתוקף לעזוב את הבית, נותר לגור בנחלה מבלי שהיה לו כל קשר עם  נעה או עם הוריה.

נעה והוריה הבינו כי הליכים משפטיים אורכים זמן רב ולצערם לא היה להם כל הסכם עם יאיר שקובע שאין ליאיר כל זכות בנחלה או בשטח עליו בנוי הבית וכן לא נערך בין נעה ליאיר הסכם ממון שקובע את היחסים בין הצדדים ביחס לבית.

הוריה של נועה חשו לכודים בתוך ביתם וחוו חוסר אונים בגילם המתבגר והרגישו כי הם עומדים לאבד את הנכס היחיד שמהווה את הביטחון שלהם לעת זקנה. בעיה נוספת שהיתה היא השעבוד לטובת הבנק שרבץ על הנחלה ולא אפשר להורים לקבל החלטות בעצמאות הנדרשת.

הצדדים הגיעו להליך גישור, בניסיון למנוע את התארכות ההליכים ובמטרה למצוא פתרון יצירתי. יאיר סירב בתחילה להשתתף בהליך, אך לאחר שהוא הבין כי הילדים הם הנפגעים העיקריים מההתעקשות שלו להתגורר בנחלה של ההורים ניתן היה לקבל ממנו שיתוף פעולה.

הסברתי ליאיר כי אין לו זכויות בנחלה של ההורים וכי הזכויות שלו הינן בחלק הבנוי של הבית בלבד. במסגרת השיחות הפרטיות שערכתי עימו הבנתי את המשבר שנוצר בין יאיר ונועה ולאט לאט הצלחתי להביא את יאיר להפריד בין הבעיות האישיות שהיו לו עם נעה לבין העובדה כי הוריה של נעה שרצו לסייע להם והסכימו אף לשעבד את הנחלה לטובת ההלוואה לבניה, נמצאים במצוקה נוראית. לאחר מספר פגישות בהן מצאתי אצל יאיר כבוד לאביה המבוגר של נעה, ניתן היה לשכנע אותו כי אין לו זכויות בשטח עליו בנוי הבית ולכן לא מדובר בשווי שוק של הבית אלא בשווי המבונה בלבד.

בסיום ההליך ההורים של נעה סייעו לה לגייס את הכספים שנדרשו על מנת לשלם ליאיר מחצית מההון העצמי שהושקע בבניית הבית בנחלה ונעה נותרה לגור בבית עם ילדיה עד ליום זה.

הסיפור שחוו נעה והוריה שוב מלמד אותנו כי אין לאפשר לילדים ובני זוגם לבנות בית בנחלה בטרם חותמים עם הילדים על הסכם בו הם מוותרים על כל חלק בנחלה ומצהירים כי יש להם חלק בבלוקים בלבד ובעת פרידה החתן או הכלה עוזבים את הבית. בנוסף, יש לדרוש כי הבן או הבת יחתמו עם בן/בת הזוג על הסכם ממון ויסדירו את היחסים ביחס לחלק המבונה, פינוי הבית והחזר השקעה בעת פרידה.

עוד עצה שאני רוצה שתאמצו והיא לא לשעבד את הזכויות בנחלה לטובת בניית בית לילדים.     

בכל מקרה שבו הילדים לא מסוגלים להביא את המימון הנדרש יש לשעבד נכס אחר אך בשום אופן לא את הנחלה. ניתן אף לבצע הליך של פיצול מגרש מהנחלה בטרם ביצוע הבניה, בהליך זה התשלום העיקרי עבור דמי ההיוון שנגבים על ידי רמ"י משולמים בסוף התהליך ואת המימון עבור תשלום זה ניתן לקבל מבנק למשכנתאות ולשעבד את המגרש שיפוצל מהנחלה לטובת ההלוואה.

בדורנו, ההתייחסות לנחלה שבעתיד הלא רחוק תהיה מהוונת ותאפשר מגורים בשלוש יחידות בשלושה מבנים, אינה כפי שהיתה בעבר והמטרה שלי בשיתוף הקוראים במקרים הרבים שמגיעים לטיפול ונגועים בטעויות העבר היא, כי בעלי הנחלות יפסיקו את שרשרת הטעויות שעשו ההורים והורי ההורים וינהגו בחכמה על מנת למנוע תקלות קשות.

הכותב מתמחה באגודות שיתופיות, במינהל ובמיסוי www.lieblaw.co.il   
יצירת קשר
שם :*
מייל:*
טלפון:
פרטים:*
הצטרפות לרשימת התפוצה של המשרד
שם :*
מייל:*
* הנני מסכים/ה לקבל לכתובת המייל הנזכרת למעלה עדכונים ומידע בנושאים הקשורים לתחומי עיסוקו של המשרד.
 פרופיל המשרד |  תחומי עיסוק |  צוות המשרד |  מאמרים |  טיפים |  פרסומים וקטעי עיתונות |  קישורים |  יצירת קשר
ליבוביץ, שער ושות' - משרד עורכי דין
סניף ראשי - מגדל V Tower , בני ברק - רחוב בר-כוכבא 23, מגדל V Tower, קומה 10, בני ברק, טל. 03-5751531, פקס. 03-5751530
סניף צפון - רחוב ארלוזורוב 25, בית עמציון, קומה 4, עפולה
. email: avigdor@lieblaw.co.il
...
powered by law-info - עורכי דין מידע משפטי