ליבוביץ, שער ושות', משרד עורכי דין
אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים, מיסוי מקרקעין, מקרקעין
 פרופיל המשרד |  תחומי עיסוק |  צוות המשרד |  מאמרים |  טיפים |  פרסומים וקטעי עיתונות |  קישורים |  יצירת קשר
מאמרים נבחרים
מוכרים או רוכשים נחלה - שימו לב להיתרי בניה
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
נא להכיר! החלטה 1523
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
טיפים נבחרים
כיצד מחשבים את מס השבח במכירת נחלה עם שני בתים
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
האם יש לשלם היטל השבחה בגין שימוש חורג?
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
מאמרים יום כיפור תשע"ו - ירושת המשק החקלאי - תכנון מס ומניעת מאבקי ירושה
יום כיפור תשע"ו
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץו עו"ד ורו"ח שניר שער

בראש השנה עומד האדם לדין מול בורא עולם אודות מעשיו בשנה שחלפה ובהתאם מקבל את גזר הדין שנחתם ביום הכיפורים. בראש השנה שרנו את הפיוט המרטיט לבבות שנקרא "ונתנה תוקף" שהוא בין המפורסמים בפיוטי הימים הנוראים. הפיוט מתאר את החרדה הגדולה מאימת דינו של אלוהי ישראל, ואת אפסות האדם מולו.

"... וְכָל בָּאֵי עוֹלָם יַעַבְרוּן לְפָנֶיךָ כִּבְנֵי מָרוֹן. כְּבַקָּרַת רוֹעֶה עֶדְרו. מַעֲבִיר צֹאנוֹ תַּחַת שִבְטוֹ.         כֵּן תַּעֲבִיר וְתִסְפֹּר וְתִמְנֶה וְתִפְקֹד נֶפֶשׁ כָּל חָי. וְתַחְתֹּךְ קִצְבָה לְכָל בְּרִיּוֹתֶיךָ. וְתִכְתֹּב אֶת גְּזַר דִּינָם:בְּרֹאשׁ הַשָנָה יִכָּתֵבוּן וּבְיוֹם צוֹם כִּפּוּר יֵחָתֵמוּן, כַּמָּה יַעַבְרוּן וְכַמָּה יִבָּרֵאוּן, מִי יִחְיֶה וּמִי יָמוּת. מִי בְקִצּוֹ וּמִי לֹא בְקִצּוֹ. מִי בַמַּיִם. וּמִי בָאֵשׁ. מִי בַחֶרֶב וּמִי בַחַיָּה. מִי בָרָעָב וּמִי בַצָּמָא. מִי בָרַעַשׁ וּמִי בַמַּגֵּפָה. מִי בַחֲנִיקָה וּמִי בַסְּקִילָה. מִי יָנוּחַ וּמִי יָנוּעַ. מִי יִשָקֵט וּמִי יִטָּרֵף. מִי יִשָ לֵו וּמִי יִתְיַסָּר. מִי יֵעָנִי וּמִי יֵעָשֵר. מִי יִשָפֵל וּמִי יָרוּם. וּתְשׁוּבָה וּתְפִלָּה וּצְדָקָה    מַעֲבִירִין אֶת רֹעַ הַגְּזֵרָה, כִּי כְּשִׁמְךָ כֵּן תְּהִלָּתֶךָ, קָשֶה לִכְעֹס וְנוֹחַ לִרְצוֹת    , כִּי לא תַחְפֹּץ בְּמוֹת הַמֵּת, כִּי אִם בְּשׁוּבו מִדַּרְכּוֹ וְחָיָה וְעַד יוֹם מוֹתוֹ תְּחַכֶּה לוֹ אִם יָשׁוּב מִיַָד תְּקַבְּלוֹ. אֱמֶת כִּי אַתָּה הוּא יוֹצְרָם וְאַתָּה יוֹדֵעַ יִצְרָם כִּי הֵם בָּשָר וָדָם. אָדָם יְסוֹדוֹ מֵעָפָר, וְסוֹפוֹ לֶעָפָרבְּנַפְשׁוֹ יָבִיא לַחְמוֹ מָשׁוּל כְּחֶרֶס הַנִּשְׁבָּר כְּחָצִיר יָבֵשׁ וּכְצִיץ נוֹבֵל כְּצֵל עוֹבֵר וּכְעָנָן כָּלָה וּכְרוּחַ נוֹשָבֶת וּכְאָבָק פּוֹרֵחַ כַחֲלום יָעוּף..."

אי אפשר שלא לעצור מול הפיוט המדהים הזה שמאפשר לנו מבט אחר למקום בו אנו נמצאים ומי אנחנו ומה חשוב בחיים ולפתוח את הלב לקרובים אלינו ולהעריך כל רגע של קרבה ואחדות שאנו חווים.

את השורות הבאות אני מבקש להקדיש ליורשים של נחלות במגזר החקלאי במטרה לנסות להאיר מספר נקודות שאולי יביאו לחשבון נפש וימנעו מאבקי ירושה.

נתחיל בסיפור על ארבעה יורשים שקיבלו זכויות בנחלה. ההורים הלכו לעולמם לפני כעשר שנים והותירו אחריהם צוואה שקבעה כי הזכויות בנחלה יחולקו בין היורשים בחלקים שווים. למרבה הצער, למרות התראות רבות ובקשות לערוך צוואות שיתאימו להחלטות מועצת מקרקעי ישראל עדיין אנו נתקלים בצוואות שמחלקות את הזכויות בנחלה באופן שאינו ניתן ליישום והדבר גורר את היורשים למחוזות שעולים על כל דמיון. בסיפור שלנו חלוף השנים הביא לחוסר אמון עמוק בין היורשים כאשר מהמועד בו ההורים הלכו לעולמם מי מהיורשים אינו מתגורר בנחלה ועד היום הם מנסים להגיע ביניהם להסדר ביחס לזכויות. לאחר שהחלו להתלהט הרוחות בין היורשים הם הגיעו להליך גישור.

הסברתי ליורשים כי עליהם לקבל החלטות בהקדם ביחס לחלוקת הזכויות ביניהם לא רק נוכח העובדה כי השיתוף בנחלה אינו עומד בהוראות רמ"י והמחלוקות נוצרות על בסיס שיתוף בנחלה ללא חלוקה של הזכויות, אלא גם כי בפתח עומדות שתי החלטות שעשויות להטיל עליהם חבויות מס ניכרות במסגרת החלוקה.     

שיתפתי את היורשים בכך שבמהלך שנת 2016 רמ"י תתחיל ליישם את החלטה 1399 במסגרתה תחול על חלוקת הזכויות בין היורשים חבות בדמי רכישה תחת הפטור שקיים כיום בגין דמי הסכמה בעת חלוקת הזכויות בין היורשים. נבהיר בעניין זה, כי החלטה 1399 אושרה ביום 29.7.15 כאשר על סדר היום של המועצה עמד תיקון הגדרת "קרוב" בהחלטה כך שאחים יוכנסו להגדרה בכדי לבטל את החיוב בדמי רכישה בעת העברת זכויות בין אחים, אך הנושא ירד מסדר היום ויעלה בישיבת המועצה הבאה ואין לדעת מה יהיו התוצאות. על כן, יש לנצל את חלון ההזדמנויות עד יישום ההחלטה ולבצע חלוקה מידית. בנוסף, הוסבר ליורשים כי בחוק ההסדרים הקרוב, עומד להיכנס שינוי בסעיף 49ב(5) לחוק, אשר יתחום את האפשרות לקבל פטור בגין דירת ירושה בלוח זמנים של 24 חודשים. לפיכך, בכדי לקבל את הפטור ממס שבח בגין דירת המגורים בנחלה, על היורשים למכור את הנחלה בתוך 24 חודשים מהמועד בו הנחלה הגיעה לידיהם בירושה! (מהמועד בו החוק ייכנס לתוקף).

בכדי להמחיש ליורשים את הפער העצום בין ביצוע חלוקה כעתלבין חלוקה לאחר יישום ההוראות שלעיל ערכנו עבורם סימולציה. לפי הכללים החלים כיום בעת ביצוע החלוקה יחול על היורשים חיוב במס שבח, היטל השבחה ומס רכישה. היורש שיקבל את הזכויות משלם ליורשים את סכום הנטו בהתאם למכירה לצד ג' וכן משלם את מס השבח, היטל השבחה ומס הרכישה שחל על החלוקה (ההנחה שהתמורה מקורה מחוץ לנכסי העיזבון).     

במקרה זה, היורש משלם לכל אחד מיליון ובנוסף מס שבח בסך ארבע מאות אלף , היטל השבחה בסך מאתיים אלף ומס רכישה בסך של שלוש מאות אלף . סה"כ משלם היורש שני מיליון ותשע מאות אלף . בהתאם לחוקים החדשים, בנוסף לתשלומים האמורים יחול גם חיוב בדמי רכישה בסך של מיליון וחמש מאות אלף ומס השבח לאחר ביטול הפטור יעמוד על
מיליון . סה"כ ישולם חמישה מיליון .

המספרים היוו שלב נוסף בתהליך ההתפכחות של היורשים אך נותר לנו "לפרק" מוקש נוסף שעמד ביניהם שנים רבות. לפתע מצאתי שאני עומד מול שתי קבוצות. שלושה מול האחות שהיא בת הזקונים. כעת העלו היורשים טענה כי ההורים המנוחים השקיעו באחות כספים רבים עבור לימודים ואף מימנו את השהייה שלה בארה"ב לקבלת הדוקטורט במשך חמש שנים והציגו חישוב של מאות אלפי שקלים. כפי שכבר הזכרנו, בעת הדיון על הזכויות בנחלה עולים על שולחן הדיונים נושאים שישבו בתוך נפשו ובהתאם לפסוק "יצר האדם רע מנעוריו" הוא אכן מתעורר ומשתלט על הדעת של היורשים במקרים רבים.

עברנו תהליך של 12 פגישות גישור במהלכם פירקנו ממש כמו בצל את הקליפות שאחזו ביורשים עד שהגענו להסכמה כי בת הזקונים תרכוש את הנחלה מהיורשים ותשלם 10% נוספים מסכום הנטו. מצאתי שלא הכספים שהשקיעו ההורים היוו את הבעיה אלא הקנאה שאחזה באחים כלפי האחות.

חשבון הנפש שכולנו מצווים בו הוא ניקוי חשוב לקראת השנה החדשה. ביום כיפור משה יורד מהר סיני עם לוחות הברית לאחר שהוא שיבר את הלוחות הראשונים לנוכח חטא העגל.
בסיפור המקראי שטומן בחובו עומק פנימי אנו לומדים שיעור חשוב על סליחה ומחילה שעומדים במרכז ההוויה היהודית. בורא עולם סולח לעם ישראל לאחר חטא העגל ונותן להם את לוחות הברית.     

כאשר מדובר בבני משפחה, אדם שבוחן את הפנימיות עשוי למצוא שהוא נאבק על הבל הבלים למול הערך העליון של המשפחה. לשנה הבאה אנו מאחלים לכם שתתחזקו במידת הסליחה והמחילה על מנת לשמור על המשפחה לדורות רבים.

אנו מאחלים לכל בית ישראל גמר חתימה טובה.
יצירת קשר
שם :*
מייל:*
טלפון:
פרטים:*
הצטרפות לרשימת התפוצה של המשרד
שם :*
מייל:*
* הנני מסכים/ה לקבל לכתובת המייל הנזכרת למעלה עדכונים ומידע בנושאים הקשורים לתחומי עיסוקו של המשרד.
 פרופיל המשרד |  תחומי עיסוק |  צוות המשרד |  מאמרים |  טיפים |  פרסומים וקטעי עיתונות |  קישורים |  יצירת קשר
ליבוביץ, שער ושות' - משרד עורכי דין
סניף ראשי - מגדל V Tower , בני ברק - רחוב בר-כוכבא 23, מגדל V Tower, קומה 10, בני ברק, טל. 03-5751531, פקס. 03-5751530
סניף צפון - רחוב ארלוזורוב 25, בית עמציון, קומה 4, עפולה
. email: avigdor@lieblaw.co.il
...
powered by law-info - עורכי דין מידע משפטי