ליבוביץ, שער ושות', משרד עורכי דין
אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים, מיסוי מקרקעין, מקרקעין
 פרופיל המשרד |  תחומי עיסוק |  צוות המשרד |  מאמרים |  טיפים |  פרסומים וקטעי עיתונות |  קישורים |  יצירת קשר
מאמרים נבחרים
הריסה או הסדרה זו השאלה?
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ ועו"ד ורו"ח שניר שער
החלטת מועצת מקרקעי ישראל 1399
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
טיפים נבחרים
כיצד מחשבים את מס השבח במכירת נחלה עם שני בתים
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
מוכרים נחלה - היזהרו משיפוץ בית המגורים בעת המכירה!!!
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
מאמרים הזכויות בנחלה נרשמו ע"ש הבן, וההורים נזרקו מביתם
הזכויות בנחלה נרשמו ע"ש הבן וההורים נזרקו מביתם
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ

חיבור זה הינו השני בסדרת המאמרים בנושא של העברת זכויות בנחלות ללא תמורה לילדים.
סדרת המאמרים נכתבה ב"דם" לאחר טיפול של שנים במקרים שהובאו בפני הח"מ כאשר מטרת הסדרה היא להביא בפני הקוראים את המקרים הקשים והקיצוניים ביותר על מנת להדגיש ביתר שאת, את המלכודת הטמונה בהעברת הזכויות בנחלה ללא תמורה לילדים!!!

המקרה הנדון, קשה ומצער לא פחות מהמקרה אשר תואר במאמר האחרון, בו מצאו עצמם ההורים אשר העבירו את הנחלה ללא תמורה לבן, ללא קורת גג ורק הליך גישור ארוך וסבוך הצליח לפתור את המחלוקת.
ואלו עובדות המקרה: בעל הנחלה יהודי ניצול שואה אשר עבר תלאות וקשיים כילד ואף איבד את כל משפחתו, הגיע ארצה וקיבל זכויות בנחלה באחד המושבים במרכז הארץ. היהודי עסק בחקלאות כל ימיו והתמחה בגידול פרחים וייצוא לשוק האירופאי. החקלאי היה איש משפחה למופת ועסק כל ימיו בתרומה לקהילה ואף היה יו"ר ועד האגודה שנים רבות והביא לתנופה ולהתפתחות של המושב מבחינות רבות.
לחקלאי היו 3 ילדים, בן בכור, בן אמצעי ובת זקונים. הוא אהב אותם מאוד והקדיש את כל ימיו ומרצו על מנת לראות אותם גדלים, לומדים באוניברסיטה ומגדלים משפחות לתפארת.

בחלוף השנים, הציע הבן הבכור לאביו כי האבא ימכור את הנחלה שכללה בית גדול ומושקע וכן חממות ובכסף שיקבל ירכוש נחלה במושב איכותי ויוקרתי. כמו כן הציע הבן, כי בכסף שיתקבל הם יבנו בית נוסף בנחלה עבור ההורים על מנת שהבן וההורים יתגוררו ביחד בנחלה.    

הבן הציע, כי הנחלה אשר תירכש בכספים שיתקבלו ממכירת הנחלה של האבא, תירשם על שמו של הבן ובתמורה התחייב הבן, לטפל, לזון ולפרנס את אביו ואימו עד סוף ימיהם.

וכך היה, הנחלה נרכשה באמצעות הכספים של האבא והזכויות בנחלה נרשמו ע"ש הבן. השניים בנו את הבית השני בנחלה לצורך מגורי ההורים וזאת באמצעות הכספים שהתקבלו מהמכירה, בנו חממות והבן המשיך לעבוד כחקלאי בגידול פרחים.

היחסים בין הבן והכלה לבין הורים היו הרמוניים במשך שנים. הכלה והבן טיפלו ודאגו להורים כפי שהבטיחו, והנכדים שהתרוצצו בחצר, גרמו לסבא ולסבתא נחת ואושר רב.
במהלך השנים אף נבנה בית נוסף בנחלה, בו התגוררה בת הזקונים ביחד עם משפחתה וילידיה והדבר הוסיף אושר רב להורים, אשר היו מוקפים בנכדים אשר הרעיפו עליהם אהבה.

לצערי, הסיפור מקבל תפנית מצערת בשלב בו הבן "מהמר" על גידול פרח מזן חדש, דבר אשר מביא אותו בסופו של יום לסף פשיטת רגל.  הדוחק הכלכלי מביא עימו להתדרדרות היחסים בין הבן והאבא, כאשר הבן מאשים את אביו בכישלונות וטוען כי האבא גנב ממנו כספים והביא לקריסתו הכלכלית של הבן!
בשלב זה, דורש הבן כי האבא והאמא, אשר היו באותו שלב בגיל 78 שנים, יעזבו מיידית את הבית בנחלה ויעברו לגור במקום אחר. ההורים כמובן הרגישו כי האדמה פערה את פיה ומאיימת לבלוע אותם, שהרי כל ממונם וביטחונם הכלכלי היה בחסות הבן שקיבל את הזכויות בנחלה באמצעות כספי ההורים!!!
כאשר ההורים סירבו לעזו
ב את הנחלה, איים הבן כי הוא יזרוק מהנחלה את האחות ביחד עם ילדיה ובכך גרם ללחץ רב על ההורים, אשר נאלצו לעזוב את הנחלה ועברו לגור בדירת חדר, בדוחק רב וללא כל יכולת לקיים את עצמם. הבן והכלה התנתקו כליל מההורים והרחיקו לגמרי את הנכדים מהסבא והסבתא תוך שהם מספרים לילדים כי הסבא גנב כספים ויש להתרחק ממנו ככל שניתן.
הסבא אשר אהב את הנכדים ניסה ליצור עמם קשר, אך הם לא השיבו לטלפונים, וכאשר הוא הצליח לשוחח עימם, הם ביקשו ממנו שלא לפנות אליהם הואיל ואביהם אמר להם כי הסבא גנב!

ההורים הגיעו לח"מ שבורים, חולים ואבודים, הם איבדו כל טעם לחיים ולאחר שיחות ארוכות עם האבא אשר עבר חיים כה קשים וביקש לגדל משפחה לתפארת, נראה היה כי הוא עשוי להזיק לעצמו!!!    

הניתוק ממקום המגורים ויותר מכך, הניתוק מהנכדים אשר היו בשבילם הטעם לחיים, היווה מבחינתם את נקודת השבירה שאין ממנה חזור.

סוף הסיפור מצער מאוד, שכן הסבא חלה במחלה קשה והוא מתמודד איתה עד לרגעים אלה, כאשר לא ברור מה יהיה בסופו של יום. בימים אלה הסבא החולה מנותק לגמרי מהנכדים, ללא יכולת להתקיים מבחינה כלכלית, ללא אפשרות לרכוש תרופות, כאשר חייו הם ריק וסבל וככל הנראה הסוף ידוע מראש!

לכם הקוראים שורות אלה, נותר ללמוד שיעור על חשבון היהודי המסכן אשר רצה להעניק לילדיו נכסים בידיים חמות ומצא עצמו בסוף ימיו חי בקור וללא יד תומכת.

העברת הנחלה ללא תמורה לילדים יכולה להותיר אתכם בסופו של יום ללא כל ביטחון כלכלי אך יותר מכך, פעולה זו, יכולה להותיר אתכם בסוף ימיכם ללא משפחה!!!

שימו לב, הבטחות מצד הילדים כי הם יזונו ויפרנסו אתכם עד סוף ימיכם, ניתן אולי לתמוך במסמכים בכתב, אך כאשר יש משבר והילדים מפנים עורף להורים, דבר לא יועיל שכן ההורים המתבגרים שמים מבטחם בילדים וכאשר הם צריכים טיפול צמוד, הילדים עשויים לא להיות שם בעיתות משבר וכאן טמונה הבעיה העיקרית.

ועל כן, הקדימו מחשבה מעמיקה בטרם תבצעו כל פעולה בנחלה אותה קיבלתם בתחילת הדרך על מנת לגדל בה את משפחותיכם ובכדי להתפרנס מפרותיה, שכן היא עשויה להיות קרש ההצלה שלכם בסוף ימיכם!

הכותב עו"ד אביגדור ליבוביץ, מתמחה בגישור ויישום הסדרים בין הורים לילדים ובסוגיות במגזר החקלאי והכפרי, מושבים וקיבוצים.  

יצירת קשר
שם :*
מייל:*
טלפון:
פרטים:*
הצטרפות לרשימת התפוצה של המשרד
שם :*
מייל:*
* הנני מסכים/ה לקבל לכתובת המייל הנזכרת למעלה עדכונים ומידע בנושאים הקשורים לתחומי עיסוקו של המשרד.
 פרופיל המשרד |  תחומי עיסוק |  צוות המשרד |  מאמרים |  טיפים |  פרסומים וקטעי עיתונות |  קישורים |  יצירת קשר
ליבוביץ, שער ושות' - משרד עורכי דין
סניף ראשי - מגדל V Tower , בני ברק - רחוב בר-כוכבא 23, מגדל V Tower, קומה 10, בני ברק, טל. 03-5751531, פקס. 03-5751530
סניף צפון - רחוב ארלוזורוב 25, בית עמציון, קומה 4, עפולה
. email: avigdor@lieblaw.co.il
...
powered by law-info - עורכי דין מידע משפטי